Phelsuma

 

 

Gekoni rodu Phelsuma jsou dalším velmi atraktivním doplňkem do našeho paludária nebo jen vitríny plné masožravek a tropických rostlin. Jejich životním prostředím je tropický deštný prales, což naprosto kopíruje nároky na prostředí nížinných láčkovek (rod Nepenthes), pralesních rosnatek (Drosera adelae, Drosera prolifera a Drosera schizandra) a některých druhů bublinatek. Jedná se o denní tvory vyskytující se převážně na Madagaskaru. Tyto ještěrky jsou krásně zbarvené, aktivní hlavně přes den a ideální střední velikosti. V našem floráriu nám neponičí rostliny a přitom jsou dostatečně nápadné a hravé. Phelsumy se dorůstají až 30 cm, jsou to už větší tvorové a proto bohužel není ani jejich trus nezanedbatelný a je nutné ho čas od času odstraňovat a terárium udržovat v čistotě. Také je potřeba vložit do všech velkých pastí láčkovek žebříčky. To aby nám láčkovky nepochytaly všechny naše milé ještěrky. :)

Nejrozšířenějším druhem je Phelsuma madagascariensis gradis tedy Phelsuma Madagaskarská. Tato ještěrka je nádherně světle zelená s červenými skvrnami po těle. Velikost je přibližně 25 až 30 cm a záleží na pohlaví, samci jsou o něco větší. Tito plazi se dožívají až 15 let a pohlavně dospělí jsou již po prvním roce života. Phelsumy se živí drobným hmyzem (pavouci, cvrčci, brouci, mouchy, …) a přezrálým ovocem. Phelsumy žijí zejména na větvích keřů a nízkých stromů, proto není potřeba jakkoli vybavovat povrch vitríny. Tam stačí pouze miska na podávání přezrálého ovoce (banán, kašičky z ovoce, přesnidávka) a zdroj vápíku (najemno namleté skořápky od vajec). Ještěrky se budou zdržovat pouze ve spleti rostlin naší vitríny. Phelsumy rádi přijímají vodu ve formě kapek z povrchu listů vegetace, takže je potřeba florárium několikrát denně rosit. Tito plazi se běžně chovají v páru, což vychází z jejich přirozeného životního stylu. V přírodě žijí Phelsumy vždy v páru a chrání svoje teritorium před ostatními ještěrkami.

Osobně tyto plazy nechovám, mojim cílem je především seznámit čtenáře s další alternativou k chovu pralesních žab. Ještěrky rodu Phelsuma jsou větší a nápadnější než pralesničky, jsou to zábavní aktivní denní tvorové, které můžeme krmit přímo z ruky. Informace, které zde prezentuji, pochází zejména ze zkušeností mojich přátel. Více informací o těchto ještěrkách naleznete v odborné literatuře nebo v odkazech níže.

 

Literatura

Chov Phelsumy Madagaskarské
Zkušenosti při chovu Phelsumy Madagaskarské