Mnohonožky

 

Mnohonožku Archispirostreptus Gigas jsem si pořídil na Liberecké teraburze 18.10.2008. Jedná se o největší mnohonožku na světě. Koupil jsem si samce a samici, kteří měly zatím délku pod 20 cm. Mnohonožky jsou na chov velmi nenáročné. Vyhovuje jim pokojová teplota a zvýšena vzdušná vlhkost. Jsou to všežravci a proto jim můžeme servírovat doslova zbytky od oběda. Mají poměrně slabá kusadla a z toho důvodu jsou schopná pozřít pouze měkkou potravu. Nejraději mají přezrálé ovoce, salát nebo vlhké vločky a v nouzi nepohrdnou ani ztrouchnivělým listím.

Jako terárium neboli mnohonožkárium jsem použil plastovou krabici. Důležité je mnohonožce poskytnout minimálně 10 cm silnou vrstvu ztrouchnivělého listí. Navrch je vhodné umístit kusy kůry, aby se mnohonožka mohla schovat a cítila se v mnohonožkáriu bezpečně. Velmi estetický je v teráriu mech, který udržuje vlhkost a má antiplísňové účinky. Terárium musí být, jako v případě každého živočicha, dobře větrané. Taktéž v chovu obecně platí, že musíme zamezit jakýmkoli plísním a hnilobě zbytků potravy.

Pokud máme ve společném mnohonožkáriu samce a samici, brzo se dočkáme mláďat. Asi 4 měsíce po zakoupení jsem objevil v teráriu asi deset malých mnohonožek a pár vajíček. Bohužel mi ale z neznámé příčiny postupně všechny uhynuly. Mnohonožky jsou také zajímavé svou obranou. V případě vyrušení se stočí do klubíčka. Pokud se mnohonožka cítí opravdu ohrožena, začne po stranách svého těla vypouštět žlutou odporně páchnoucí tekutinu. Tento druh mnohonožek není pro člověka nebezpečný.