Afričtí šneci

 

 

K chovu šneka Oblovky žravé – Achatina fulica jsem se dostal v únoru 2008, kdy jsem vyměnil čtyři větší jedince za masožravky. Šneci mají ulitu dlouhou asi 7 – 8 cm a už kladou vajíčka. Je to velmi nenáročný, zvědavý tvor s tykadly, kterému stačí pro spokojený život velmi málo. Jak jsou tito tvorové nenároční na chov, tak o to víc jsou nenasytní a sežerou poměrně dost potravy. Nejvíce jim chutnají listy od kedlubny, čínské zelí, hlávkový salát a potom různé pampelišky a luční kvítí. Velmi důležitou složkou potravy je také vápník, takže by měl mít šneček v terárku k dispozici vaječné skořápky, ulity dalších šneků nebo sépiovou kost, aby mohl ten vápník doplňovat.

Jako terárium jsem v den pořízení vyloženě provizorně použil skleněnou kouli. Tito afričtí šneci se chovají v plastové krabici nebo skleněném teráriu vyplněné hlínou a na povrchu spadaným trouchnivějícím listím např. z buku. Terárium by mělo být pořád vlhké, aby se po něm mohli oblovky volně pohybovat. Na povrch substrátu je vhodné umístit kusy kůry, aby se oblovka mohla schovat a cítila se bezpečně. Velmi estetický je v teráriu mech rašeliník, který udržuje vlhkost, je zelený a má antiplísňové účinky. Terárium musí být, jako v případě každého živočicha, dobře větrané. Taktéž v chovu obecně platí, že musíme zamezit jakýmkoli plísním a hnilobě zbytků potravy.

Oblovky jsou hermafroditi, takže každý jedinec má samčí i samičí rozmnožovací orgány. Někdy se stane, že oblovka naklade vajíčka i když se nespáři s dalším jedincem. Afričtí šneci kladou vajíčka ve snůžkách po cca 20 – 100 vajíček do předem vytvořeného důlku v substrátu. Po zjištění snůžky je vhodné vajíčka přendat do plastové krabičky. Zvýšením teploty ke 30 °C se vajíčka inkubují zhruba 3 týdny. Během té doby je nutné zajišťovat substrát stále vlhký. Čerstvě vylíhlí šnečci jsou velmi křehcí a je lepší s níma nijak nemanipulovat. Neprve sežerou skořápku vajíčka, ze kterého se vyklubali a poté začnou hledat potravu. Doporučuji hned od vylíhnutí poctivě krmit a hned dodávat zdroj vápníku, aby nedocházelo ke vzájemnému okusu ulit. Šnečci rostou velmi rychle a během prvního měcíce několikanásobně vyrostou.