Vitrína – paludárium

 

Paludárium je spojení vitríny pro rostliny, terária pro živočichy a akvára pro rybičky. Pokud zde chybí vodní plocha, stane se z paludária jednoduše terárium. Jestliže se zde nacházejí pouze rostliny tak mluvíme o floráriu nebo jednoduše o vitríně. Jelikož mnoho exotických rostlin potřebuje ke svému růstu vyšší vzdušnou vlhkost, rozhodl jsem se pro stavbu florária, které časem dopním o nějaké menší druhy živočichů a popřípadě o nenáročný druh ryb. Takové paludárium je v podstatě takový výsek deštného pralesa u vás doma v obýváku. Aby vše dobře fungovalo, je nutné vše velice pečlivě navrhnout, precizně sestavit a pravidelně udržovat.

 

Vitrína pro teplomilné a přechodné druhy masožravých rostlin

Rozměry paludária jsou 90 x 70 x 130, to je výška x hloubka x šířka. Vitrína je postavena z dutinkového polykarbonátu o tloušťce 10 mm. Polykarbonát je velmi pevný materiál s dlouhou životností a navíc je neuvěřitelně lehký. Další výhodou je tepelná izolace vitríny, která se nachází v chladné místnosti. Proto je potřeba během dne zvýšit teplotu uvnitř o bezmála 15-20 stupňů. Konstrukce vitríny je svařena na zakázku z hlinikových L profilů, což zajistí její lehkost a dostatečnou odolnost. Polykarbonátové desky byly vloženy a přilepeny zevnitř hlinikové konstrukce. Celá konstrukce je posazena na dřevěnný stůl, který byl také vyroben na zakázku. Terárium nesedí přímo na desce stolu, ale na koberci, aby došlo k rovnoměrnému rozprostření její váhy. Přední strana vitríny je osazena dvěma zašupovacíma skleněnýma dvířkama o tloušťce skla 4 mm. Navíc se vepředu nachází závěs z vysokoodrazivé fólie, kterým je možné přední stranu vitríny zakrýt a zvýšit tak světelnou intenzitu uvnitř během naší nepřítomnosti.

 

Další vymoženosti vitríny s masožravkami včetně osvětlení, zavlažovacího systému a ventilace.

Ve vitríně jsou instalovaná světla, zavlažovací systém a ventilace. Svícení na květiny trvá 12 hodin denně tak, jak je to běžné v rovníkových oblastech tropických deštných pralesů. Spolu se světly je spuštěna vnitřní ventilace pro zajištění homogenity teploty vzduchu a jeho vlhkosti. Digitální spínací hodiny mám nastavené na 8:00 ráno zapnuto a 20:00 večer vypnuto. Jedno zubové čerpadlo zajišťuje automatickou závlahu, kde je voda přiváděna přímo do jednotlivých květináčů. Jednou za týden z rána jsou takto všechny rostliny prolité. Přebytečná voda zůstane na dně vitríny a vsákne se do keramzitu nebo odteče přepadem ven. Druhé čerpadlo do ostřikovačů je napojeno na dvě trysky a kropením rostlin zvyšuje vzdušnou vlhkost v paludáriu. Stříkání vody je spuštěno z rána každý den a pouze na pár vteřin, jelikož je velmi intenzivní a pro zvýšení relativní vzdušné vlhkosti bohatě stačí. Kropení rostlin tryskou je velmi nehomogenní, a proto by nemělo sloužit jako hlavní závlaha. Některé rostliny zejména v rozích vitríny jsou suché a některé například uprostřed vitríny přelité. Tento způsob zvýšení vlhkosti vzduchu jsem volil především z ekonomických důvodů, jelikož se mi nechtělo kupovat drahý profesionální mlžič. Ty malé a levné mlžiče bohužel moc nevydrží a jejich výkon je mizivý. Navíc je potřeba se o mlžič starat, čas od času vyčistit membránu nebo ji úplně vyměnit za novou. Také je potřeba stále dolívat vodu do nádržky. Je fakt, že je mlha v paludáriu velmi estetická a rostliny jsou mokré rovnoměrně. Asi záleží na každém z nás jakým způsobem zajistí stálou vlhkost ve svém teráriu.

Ve vitríně je nainstalována také regulace teploty. Jelikož jsou v paludáriu umístěny přechodné druhy masožravek, je vhodné zde udržovat denní teplotu do 28°C a noční minimálně 16°C. Pokud teplota přes den přesáhne onu hranici 28°C, je spuštěno automatické chlazení. Jako nejlepší způsob chlazení, který je použitelný do domácích podmínek je chlazení odparem. Voda, která se odpařuje z povrchu rostlin se mění na páru, mění svoje skupenství a tím pohltí velmi mnoho tepla. Na půl minuty je spuštěno rosení, kdy všechny rostliny zmoknou. Po tomto je na 30 minut spuštěn vnější ventilátor, který vysává vlhký teplý vzduch ven z vitríny. Naopak, pokud teplota v noci příliš klesne, je zapnuta 100 wattová žárovka a vnitřní cirkulace vzduchu. Pokud se celý prostor terária ohřeje alespoň o 5 stupňů, dojde k vypnutí. Tímto systémem je tedy zamezeno přílišných výkyvů teplot, které by rostliny špatně snášely a zbytečně zpomalovaly růst.

Podrobnější popis a návody jak si implementovat tyto “vymoženosti” do vašeho paludárka najdete v sekci věnované technice a elektrotechnice.

 

Vitrína pro chladnomilné masožravky

Tato pěstební nádrž disponuje rozměry 50 x 50 x 130 cm (výška x hloubka x šířka). Je vyrobena z dutinkového polykarbonátu a je umístěna v chladné garáži. Tam teploty i za parného letního dne nepřesáhnou 25 °C. Průměrně se zde drží teplota kolem 18 °C, což nejvíce vyhovuje heliamphorám (rod Heliamphora) a horským láčkovkám (rod Nepenthes). Vnitřní stěny terária jsou vylepeny speciální odrazivou folií, která uvnitř zajistí maximální světelnou intenzitu. Na rostliny svítí 12 hodin denně jedna 36 W zářivka. Na dně vitríny ležela 5 cm mocná vrstva vlhkého keramzitu, která zajišťovala vlhkost rostlinám. V současné době již helárium nemám, bohužel, volného času je stále méně, a proto jsem byl nucen se téměř všech heliamphor vzdát. Ty nejodolnější druhy a kříženci se nyní nachází v teplé vitríně spolu s láčkovkama.

I tak mohu prozradit, že jsem zde měl heliamphory: Heliamphora minor (Auyan Tepui), Heliamphora heterodoxa (Gran Sabana), Heliamphora ssp. Tequila ( C ), Heliamphora pullchela (Chimanta Tepui), Heliamphora ionasii (Ilu Tepui), Heliamphora chimantensis (Chimanta Tepui), Heliamphora hispida (Cerro Neblina), Heliamphora folliculata (Aparaman Tepui), Heliamphora heterodoxa × ionasii, Heliamphora heterodoxa × minor, Heliamphora nutans (CF Roraima Tepui), Heliamphora pullchela (Akopan Tepui), Heliamphora pullchela black (Amuri Tepui), Heliamphora tatei var. tatei (Cerro Huachamachari) , Heliamphora pullchela (Apacapa Tepui), Heliamphora pullchela (Enuoda Tepui), Heliamphora spec. Akopan, Heliamphora exappendiculata (Chimanta Tepui), Heliamphora minor “Red”, Heliamphora minor (giant), Heliamphora nebliane (Cerro Neblina), Heliamphora glabra (Wei Tepui), Heliamphora folliculata (Murosipan Tepui), Heliamphora elongata (Ilu Tepui).