Řízkování láčkovek

 

 

S řízkováním láčkovek se chtě nechtě setká nakonec každý pěstitel těchto fascinujících masožravých rostlin. Láčkovky jsou masožravky, které se v přírodě dorůstají výšky až několik desítek metrů, jsou to vpodstatě liány. Pokud máme takovéto láčkovky doma, většinou je pěstujeme ve vitríně kvůli jejich zvýšenému nároku na vzdušnou vlhkost. Vitrína nebo terárium či paludárium je uzavřený omezený prostor, který tyto masožravky za čas přerostou a je potřeba udělat omlazovací řez. Navíc jak láčkovky rostou, tak dochází k postupnému odumírání spodních listů, a tak celkově rostlina za čas vypadá nehezky – suchý stonek s živou chocholkou nahoře a pár láčkami. V neposlední řadě jsem řízkování provedl i v situacích pro záchranu rostliny, kdy mi vlivem přemokření uhnily kořeny a řez byl nevyhnutelný.
S řízkováním láčkovek mám asi 8 letou osobní zkušenost, vyzkoušel jsem vícero metod, substrátů a postupů. K níže uvedenému návodu jsem přišel neustálým zdokonalováním a studiem a zatím se mi nejvíce osvědčil a mohu se pochlubit velmi vysokou úspěšností.

 

Příprava na řízkování láčkovky

K řízkování láčkovky si nejprve připravíme zakořeňovací substrát. Já osobně používám čistý bíly perlit. Někdo používá rovnou substrát pro láčkovky, což nám zjednoduší práci tím, že není nutné po zakořenění masožravku přesazovat. Tímto ale riskujeme hnilobu řízku, vlivem přítomných bakterií a hub. Připravím si dostatečně prostorný květináč, který tímto materiálem naplním a propláchnu vodou. Potom si připravím kořenový stimulátor, který napomáhá tvorbě a rozvoji kořenovího systému. Poté je potřeba si obstarat velmi ostrý nůž. Je potřeba, aby byl nůž opravdu velmi ostrý, stonek láčkovek je docela tvrdý a není žádoucí ho vlivem řezání tupým nožem zhmoždit. Nakonec si připravíme samotnou masožravou rostlinu.

 

Řízkování láčkovky

Přerostlou láčkovku vymotáme z džungle ostatních rostlin, vyndáme z vitríny a zastřihneme suché listy a láčky. Rostlinu prohlédneme a promyslíme, kde provedeme řez. Řez stonku je dobré provádět vždy v místě, kde se nachází list, tam se také soustřeďuje nejvíce cévních pletenců a tím se maximalizuje úspěšnost rychlého zakořenění a následné tvorby rozsáhlého kořenového systému. Je dobré nůž před použitím opláchnout v horké vodě kvůli dezinfekci. Na čepel nože a řezné rány nesaháme! První řez provádím v místě, kde se nachází 3. – 4. list od růžice tak, aby vzniklý vrcholový řízek měl minimálně 3 – 4 vyvinuté listy. Poté pokračuji směrem dolů ke kořenům tak, že vytvořím stonkové řízky o minimálně 3 – 4 listech. Takto řežu rostlinu do té doby, něž mi zbydou minimálně 2 živé listy na mateční rostlině. Tímto způsobem maximalizuji uspěšnost ujmutí řízků a obrazení pařezu mateční láčkovky. Spodní stranu řízků šikmo seříznu a ošetřím kořenovým stimulátorem. Vrchní stranu stonkových řízků ošetřím voskem (štěpařským nebo obyčejným ze svíčky). Řízky postupně zasadím do připraveného substrátu, obložím živým rašeliníkem a vložím zpět do vitríny. Nakonec doplním všechny láčky (i ty zcela čerstvé) vodou, kterou průběžně doplňuji. Během 3 – 6 měsíců dojde k zakořenění.

 

Zasazení zakořenělých řízků láčkovky

Během 3 – 6 měsíců dojde většinou k zakořenění láčkovek. U některých masožravek může trvat i déle. Vrcholový řízek láčkovky má největší šanci na úspěch, protože musí vytvořit pouze kořeny, ale stonkové řízky musí vytvořit novou růžici i kořeny. U vrcholového řízku masožravé rostliny se dostatečné zakořenění pozná podle obnovéného růstu a tvorby nových listů. U stonkových řízků je signálem tvorba nové růžice v paždí listu. Osobně doporučuji i přes zjevné kladné signály počkat minimálně ty 4 měsíce, aby byl vzniklý kořenový systém dostatečně mohutný. Nové kořeny jsou velice choulostivé a křehké, je potřeba je přesazovat s mimořádnou opatrností!

 

Použitá literatura

 

Řízkování láčkovky Nepenthes lowii x truncata