Proč nezasílám dobírkou

 

Tento článek by měl sloužit především jiným pěstitelům a chovatelům jako rada a výstraha, dále pak případným zájemcům jako vysvětlení toho, proč na dobírku živé rostliny nebo živočichy nezasílám. Nejprve mě dovolte milí čtenáři upřesnit a vysvětlit, co to posílání na dobírku nebo posílání dobírkou je. Dobírková služba je dle definice České Pošty: “Při dodání pošta od příjemce vybere odesílatelem stanovenou peněžní částku (dobírková částka). Následně ji vyplatí odesílateli nebo odesílatelem určené osobě v hotovosti nebo převodem na účet”. Dobírka je tedy způsob platby a doručení zboží příjemci. Na tom by nebylo nic špatného, problém nastává s nepoctivými lidmi, kteří si objednají zboží a potom si ho nevyzvednou. V tomto případě balík setrvává cca 3-4 týdny na poště a pak se vrací adresátovi bez toho, aniž by mu byla navrácena cena poštovní služby.

Jak to tedy může dopadnout, pokud zašleme dobírkou v balíku živé rostliny nebo živočichy? Velmi špatně! O tom jsem se bohužel opět přesvědčil teď nedávno, což mě motivovalo k sepsání tohoto článku. Konkrétně jeden případ za všechny: jeden pán si nedávno vyžádal poslání živých rostlin právě touto cestou tedy na dobírku. Pokud si to zájemce výslovně vyžádá, snažím se mu vyjít vstříc. Pán komunikoval pohotově a brzo došlo na odeslání rostlin, kdy mu bylo sděleno podací číslo. Od této chvíle přestal komunikovat. I přes opakované urgence si nikdo balík nevyzvedl a ten se po cca 4 týdnech vrátil zpět. Pokud pominu prostředky, které propadly poště, nejsmutnější byl pohled na ty mrtvé rostliny včetně bonusů. Někdy to není na první pohled zřejmé, že posíláním živého materiálu na dobírku se vystavujete takovému riziku. Příjemce nic neplatí dopředu a proto ho nic nemotivuje se o balík dále starat, pokud si to z nějakého důvodu rozmyslí.

Když jsem nucen rostliny poslat poštou, balím je tak, aby, co se týče zálivky, přežily co nejdéle. Rostliny balím do dostatečného množství vlhkého rašeliníku. Problém není v zálivce, ale v absenci světla a nulové cirkulace vzduchu. Na závěr jeden šťastný případ: Byly zaslány láčkovky mimo Českou Republiku. Příjemce si je ale bohužel z nějakého důvodu nemohl vyzvednout a tak se balík po cca 7 týdnech vrátil zpět. Naštěstí i po tak neuvěřitelně dlouhé době a přes značné poškození mě klíčové rostliny nakonec přežily. Byly to velké láčkovky, které jsou méně náchylné na nulovou cirkulaci vzduchu a díky velikosti jsou schopny přežít delší dobu bez světla. S příjemcem jsme se potom dohodli jak dál.