Krmný hmyz

 

 

Živé krmení pro masožravky

O tom jak krmení masožravkám prospívá není diskuze. V přírodě jsou masožravé rostliny běžně velmi vydatně nakrmeny místním hmyzem, ale v kultuře nám masožravky hladoví. Pro masožravé rostliny je to nestandardní a proto mnohem hůře prosperují. Přikrmování živým hmyzem můžeme tuto sitaci zlepšit. Je to přirozená cesta, jak se ještě více přiblížit reálným podmínkám panujících v místě výskytu. Hmyz seženeme všude v přírodě, stačí se jen projít po louce a sesbírat luční hmyz jako jsou kobilky, brouci, larvy nebo mouchy. Problém nastává v zimě, kdy je veškerý hmyz ukrytý. Potom lze krmný hmyz zakoupit v akvaristických nebo teraristických prodejnách.

 

Potemník moučný

Mouční červi se běžně používají jako krmení drobných terarijních živočichů. Tito červi lze použít i pro krmení masožravých rostlin. Nebudu zde popisovat, jak tyto brouky a larvy chovat, návodů je myslím na webu hodně. Zde se budeme zabývat spíše tím, jak tyto brouky použít jako krmení pro masožravky. Pro krmení můžeme použít všechna vývojová stádia daného brouka, avšak nejčastěji se setkáme s larvou, tedy moučnými červi. Červi nevylezou po kluzkých površích a tak nám vyuniknou z gravitačních pastí masožravek jako jsou láčkovky, heliamphory, sarracenie nebo masožravé bromélie. Naopak například muší červi prodávané v rybářství po kluzkých površích občas vylezou.

Je potřeba dávkovat červy přiměřeně, do středně velkých pastí láčkovek jich obvykle dám cca 10 kusů. Je dobré se přesvědčit, zda jsou červi ponořené a neplavou na hladině trávicí tekutiny. Osvědčilo se mi krmit pouze vyzrálými larvami, které mají tmavší barvu. Rozhodně nedoporučuji krmit larvami ihned po svleku, které jsou ještě bílé. Jsou příliš lehké a plavou na hladině trávicí tekutiny. Pokud plavou, za čas začnou odehnívat a vezmou s sebou i část láčky, což je nežádoucí. Do pastí heliamphor, které jsou obvykle menší, dávám buď malé larvy nižších instarů nebo naporcované velké červy. Heliamphory nesnáší přílišné krmení. Naopak láčkovky si vyloženě libují pokud mají plné pasti kořisti. Myšleno pouze to co se vejde do trávicí tekutiny, nikdy nedáváme víc potravy, která nějak vyčnívá z trávicí tekutiny. U saracenií to neplatí, nemají totiž trávicí tekutinu, kořist tráví přímo stěnou láčky.

Po zakoupení odměrky červů ve zverimexu doporučuji jedince přebrat a vyházet mrtvé kusy. Zbylé larvy umístíme do nádoby s dostatečně velkou plochou dna cca 15 x 20 cm a zasypeme hrstí vloček. Navrch lze položit plátky mrkve, brambory, jablka nebo salátu. Nádobu nikdy neuzavíráme víčkem! Larvy potřebují ke svému životu čerstvý vzduch a v zapařené krabičce hynou. Nemusíme se bát, že vylezou ven, nedokážou lézt po kolmých stěnách nádob. Doporučuji vyčkat min. týden, než se červi dobře vykrmí a můžeme začít s krmením divoké květeny. Pokud se nám zakuklí, přednostně krmíme kuklami, aby se nám nevylíhli brouci. Pokud nestíháme krmit, lze velké larvy zamrazit a použít později.

Vzhledem k tomu, že chov tohoto hmyzu je velmi nenáročný, nesmrdí, ani nijak nezabírá místo, jsem se rozhodl je chovat a mít tak celoročně stálou zásobu červů pro mé masožravky. Vždy nějakou malou část červů nechám zakuklit a krmím vylíhlé brouky kousky ovoce. Po nějaké době se začnou objevovat malé larvičky. Abych omezil přílišné množení tak po cca 2 měsících všechny živé brouky použiji jako krmení (mrtvé vyházím) a počkám až malé larvičky vyrostou. Mezi tím používám zmražené larvy.

 

Mušky Octomilky

Octomilky slouží jako krmivo pro mláďata drobných terarijních živočichů. Tyto velmi drobné mušky lze také s výhodou využít jako krmivo masožravých rostlin. Mušky octomilky jsou poměrně drobné a hodí se zejména pro rosnatky a tučnice. Mušky je možné dávkovat tak, že je volně vypustíme do terária k rosnatkám a tučnicím. U malých exemplářů masožravek je lepší octomilky dávkovat ručně přímo na lepivé listy. K sehnání jsou i mušky se zakrnělými křídly, které nelétají a tak se snadno aplikují na rostliny.

 

Instantní krmení pro rybičky

Octomilky přece jenom nejsou tak dostupné ve zverimexu jako mouční červi. Navíc je aplikace octomilek poměrně náročná. Octomilku je potřeba chytit a aplikovat na list, aniž by ostatní vylítly z chovné nádrže ven do bytu. Pro krmení malých semenáčků rosnatek, zejména D. regia, Byblis, Rosnoslist a pralesních rosnatek se mi nejvíce osvědčilo instantní krmení pro rybičky v podobě sušených vloček. Aplikace je velmi snadná, krmení je levné a lze ho dlouho skladovat. Navíc jeden pytlíček vydrží dlouho. Malé semenáčky rosnatek a tučnic spotřebují opravdu malé množství. Doporučuji koupit co nejkvalitnější vločky s největším podílem živočišné hmoty.

 

Literatura

Podrobný návod na chov Potemníka moučného
Chov Potemníka moučného
iFauna chov potemníma moučného