Krmný hmyz

 

 

Živé krmení pro masožravky

O tom jak krmení masožravkám prospívá není diskuze. V přírodě jsou masožravé rostliny běžně velmi vydatně nakrmeny místním hmyzem, ale v kultuře nám masožravky hladoví. Pro masožravé rostliny je to nestandardní a proto mnohem hůře prosperují. Přikrmování živým hmyzem můžeme tuto sitaci zlepšit. Je to přirozená cesta, jak se ještě více přiblížit reálným podmínkám panujících v místě výskytu. Hmyz seženeme všude v přírodě, stačí se jen projít po louce a sesbírat luční hmyz jako jsou kobilky, brouci, larvy nebo mouchy. Problém nastává v zimě, kdy je veškerý hmyz ukrytý. Potom lze krmný hmyz zakoupit v akvaristických nebo teraristických prodejnách.

 

Potemník moučný

Mouční červi se běžně používají jako krmení drobných terarijních živočichů. Tito červi lze použít i pro krmení masožravých rostlin. Nebudu zde popisovat, jak tyto brouky a larvy chovat, návodů je myslím na webu hodně. Zde se budeme zabývat spíše tím, jak tyto brouky použít jako krmení pro masožravky. Pro krmení můžeme použít všechna vývojová stádia daného brouka, avšak nejčastěji se setkáme s larvou, tedy moučnými červi. Červi nevylezou po kluzkých površích a tak nám vyuniknou z gravitačních pastí masožravek jako jsou láčkovky, heliamphory, sarracenie nebo masožravé bromélie. Je potřeba dávkovat červy přiměřeně, do středně velkých pastí láčkovek jich obvykle dám cca 10 kusů. Je dobré se přesvědčit, zda jsou červi ponořené a neplavou na hladině trávicí tekutiny. Pokud plavou, za čas začnou odehnívat a vezmou s sebou i část láčky, což je nežádoucí. Do pastí heliamphor, které jsou obvykle menší, dávám buď malé larvy nižších instarů nebo naporcované velké červy.

Po zakoupení odměrky červů ve zverimexu doporučuji jedince přebrat a vyházet mrtvé kusy. Zbylé larvy umístíme do nádoby s dostatečně velkou plochou dna a zasypeme hrstí vloček. Navrch lze položit plátky mrkve, brambory nebo salátu. Doporučuji vyčkat min. týden, než se červy dobře vykrmí a můžeme začít s krmením divoké květeny.

 

Mušky Octomilky

Octomilky slouží jako krmivo pro mláďata drobných terarijních živočichů. Tyto velmi drobné mušky lze také s výhodou využít jako krmivo masožravých rostlin. Mušky octomilky jsou poměrně drobné a hodí se zejména pro rosnatky a tučnice. Mušky je možné dávkovat tak, že je volně vypustíme do terária k rosnatkám a tučnicím. U malých exemplářů masožravek je lepší octomilky dávkovat ručně přímo na lepivé listy.

 

Literatura

Podrobný návod na chov Potemníka moučného
Chov Potemníka moučného
iFauna chov potemníma moučného