Focení masožravek

 

Masožravé rostliny člověk pěstuje hlavně z toho důvodu, že jsou hezké. S tím, jak se mění roční období, se mění i vzhled masožravek, takže je perfektní, když si můžeme naše výpěstky vyfotit v té nejlepší kráse. Při fotografování je dobré vědět, jak tu krásu podtrhnout, aby na fotce vynikla. Udělat hezkou fotografii nemusí být vůbec složité a i s kompaktním fotoaparátem lze udělat velmi hezké fotky. Nebudu se zde zabývat teorií optiky ani nijak zvlášť zacházet do detailů focení, spíše uvedu základní způsob focení předmětů a nastíním, jak se vyvarovat těch největších chyb.

 

Příprava scény

Tím, že byla masožravá rostlina vyjmuta z akvária či parapetu od ostatních rostlin, bude daná masožravka na fotografii lépe vynikat. Aby bylo vyniknutí masožravé rostliny co největší, je dobré použít jednobarevné pozadí. Nejčastější barva pozadí je černá, bílá nebo bledě modrá. Já osobně používám černou bavlněnou látku, na které dobře vyniknou barvy. Na látce je dobré také to, že má difúzní odraz světla (neleskne se jako např. černý igelit).

Scénu vytvořím tak, že černou bavlněnou látku nechám viset např. ze stolu a před ní umístím masožravku. Masožravou rostlinu umisťuji co nejdále od pozadí tak, aby pozadí ještě vyplňovalo i okraje fotky. To proto, že se minimalizuje intenzita odraženého světla od pozadí při nasvěcování masožravky a tím pádem je pozadí na fotce tmavší.

 

Aranžování masožravých rostlin

Úplně nejdříve je potřeba rostliny, které chceme fotografovat nějakým způsobem zkrášlit. To zahrnuje především odstranění starých odumřelých částí rostlin, suché listy, suché láčky u láčkovek nebo poškozené či nemocné části rostliny. Rostlinu je dobré zpravidla vyprostit ze spleti jiných rostlin tak, aby daná rostlina na fotografii vynikla. Těsně před focením můžeme masožravou rostlinu i porosit vodou z rozprašovače, což může někdy přispět k zintenzivnění barev.

 

Osvětlení masožravek

Osvětlení můžeme řešit několika způsoby. Buď osvětlujeme masožravku přímým slunečním zářením, umělým světlem a nebo rozptýleným slunečním zářením – denním světlem. Osobně fotím masožravé rostliny za denního světla. Někdy je výhodné vyfotit přímo osluněné masožravky. Umělé osvětlení používám minimálně. Jeden z vhodných zdrojů světla považuji lampu s halogenovou nebo xenonovou žárovkou, která má vyváženější spektrum. Za nevhodný zdroj světla považuji zařivku nebo studenou bílou LED diodu.

 

Nastavení fotoaparátu

Nejprve bych rád podotknul, že disponuji pouze velmi jednoduchým kompaktním fotoaparátem. Nastavení digitální zrcadlovky je zpravidla mnohem složitější. Osobně nastavuji pouze vyvážení bílé a čas expozice/ISO popřípadě zapnu blesk.

 
Vyvážení bílé
 
Čas expozice
 
ISO
 

Pořízení fotografie

Pořízení fotografie není jen o zmačknutí a vyfocení exponátu, ale je potřeba se zamyslet nad tím z jaké vzdálenosti fotku pořídit, zda se zaměřit na detaily nebo vyfotit masožravku celou, z jakého úhlu, atp. Obecně platí, že by největší předmět zájmu měl být uprostřed fotky.

 

Digitální korekce

Co se digitální korekce týče, lze s fotografií dělat co se nám zlíbí. Zde se především budu věnovat zcela prostým věcem jako je oříznutí fotografie, korekce barev, atd.

 

Literatura

Zde je uvedená další literatura pro ty, kteří se chtějí fotografováním zabývat více do hloubky. Tyto články jsou nesrovnatelně obsáhlejší oproti mému velmi jednoduchému článku pro nenáročné, jako jsem například já.

Škola fotografování pro botaniky

Fotografování předmětů

Fotíme s koalou
 

Tento článek není zatím hotový a průběžně na něm pracuji.