Automatické rosení

 

 

Jistě to znáte, rosení a mlhování terária, paludária nebo jen vitríny každý den nebo lépe i několikrát za den tak, aby se rostliny a naši masožraví svěřenci cítili jako doma v deštném pralese. Ze začátku je to zábava rosit naše nově postavené terárium, sledovat kapky vody stékající po svěžích listech masožravých rostlin a těšit se z toho, jak to všem prospívá. Postupem času, bohužel přestaneme rosit pravidelně a naši živočichové začínají strádat, masožravky jsou oschlé a terárium nepůsobí tak hezky jako kdysi. Z tohoto důvodu zde prezentuji návod, jak si vyrobit vlastní automatický rosící systém do našeho terária. Základem zařízení je časovač a čerpadlo, které tlačí vodu z nádrže do trysek. Rosící systém je zcela bezúdržbový a nahradí například ultrazvukový mlhovač, který vyžaduje údržbu.

 

Čerpadlo

Většina komerčně prodávaných čerpadel je dělaná pro velký průtok a malý tlak (vyjádřen jako počet metrů výtlaku). Je to z důvodu jejich aplikace, která je v naprosté většině případů filtrace vody v akváriu. Takových čerpadel je široká škála za celkem malé peníze, ale pro naše účely jsou bohužel naprosto nepoužitelné. Samozřejmě, že se prodávají i vysokotlaká čerpadla, ale z důvodu minimálního rozšíření je jejich cena v řádu tisíců. Proto jsem použil čerpadlo do ostřikovačů do Škody 120, Favoritu nebo Felicie, které je velmi vhodné hned z několika důvodů. Takové čerpadlo disponuje mnohem vyšším tlakem. Daní za to je velmi malý průtok, který je ale pro běžnou vitrínu dostatečný a lze ho dodatečně zvýšit vyšším napájecím napětím. Dalším důvodem je cena nového čerpadla, která se pohybuje v řádu stovek korun. A nakonec čerpadlo je napájeno 12 V, což umožňuje snadné zvýšení výkonu pouhým zvýšením napájecího napětí. Právě z tohoto důvodu napájím čerpadlo 18 V, což krátkodobě (desítky sekund) není na škodu.

 

Trysky

Trysky jsou zřejmě nejbroblematičtější částí celého rosícího systému. Problém spočívá ve velmi nerovnoměrném rosení. První trysku jsem si vyrobil z jehly pro injekční stříkačku, která fungovala překvapivě dobře. Dále jsem použil nízkotlaké trysky s průměrem rozstřiku 1,2 m. Jsou to trysky určené pro zalévání velkých skleníků, takže to byly ty nejmenší, které jsem v tu dobu sehnal. Ideální řešení je použití více trysek s velmi malým průměrem rozstřiku, řekněme okolo 30 – 40 cm.

 

Časovač

Zapínání zařízení v určitou denní dobu zajistíme buď mechanickým nebo digitálním (je zaručeně spolehlivější!) časovačem. Bohužel, ale nejmenší nastavitelný dílek je u běžných časovačů pouze 1 minuta, za kterou by naše čerpadlo napájené 18 V mohlo shořet nebo při nejmenším by se přehřívalo. Za 1 minutu by byly rostliny přemokřené, pro naše úšely rosení stačí pouze 10 – 15 vteřin důkladného rosení. Jsou zde dvě možnosti, buď můžeme investovat mnohem více peněz a pořídit digitální časovač s nejmenším dílkem 1 vteřina nebo si sestavit vlastní ještě jeden časovač.

 

Nádrž na vodu a ostatní příslušenství

Používám 20 l kanystr, který jednou za 14 dní napustím vodou. V kanystru je zabudovaná zvuková signalizace velmi nízkého stavu vody. Všechny hadičky jsou silikonové průhledné 8/10 mm silné. Sací hadička umístěná v kanystru s vodou je opatřena zpětným ventilem, aby nedošlo k zavzdušnění čerpadla při jeho nečinnosti. Ve vitríně je zabudovaný odtok ve formě přepadu, který vede do dalšího kanystru opatřen zvukovou signalizací vysoké hladiny vody.

 

Vylepšená verze zalévání vitríny s masožravkami

Předchozí zalévací zařízení pracuje nepřetržitě již od roku 2006 bez jediné chyby. Bohužel velkým nedostatkem předchozího rosícího systému byla až příliš veká nehomogenita rosení napříč paludáriem. Tento problém jsem řešil použitím tří trysek ve vitríně na místo pouze jedné. Tato změna trochu zlepšila homogenost rostřiku po teráriu. Bohužel, ale stále jsou ve vitríně místa, která jsou trvale přelitá a místa, která dlouhodobě trpí suchem. Jak ale tuto problematiku co nejefektivněji a s co nejmenší námahou vyřešit? Nechal jsem se jednoduše inspirovat velkými zavlažovacími systémy pro golfová hřiště.

 

článek v rekonstrukci